Berkat nám pomáha byť ľuďmi s otvoreným srdcom. Venujte nám pár minút, aby sme sa predstavili: sprievodca projektom
background

Pridajte sa k nám na Facebooku

HOME - BERKAT, občianske združenie
efektívna a adresná pomoc - Afganistan, Maroko, Slovensko
Chcem pomôcť

Číslo účtu BERKAT POMÁHA:

SK1783300000002000175774

Darovať teraz online - darujme.sk Výzva na portály ĽudiaĽuďom

Ako sme pomohli Berkatovce v Agouti

Výborná správa: škola v Khode má zavedenú elektrinu

Vďaka našej spoločnej dlhodobej podpore má „nejaká“ škola uprostred pohoria Atlas 4000 kilometrov ďaleko od minulého roka zrekonštruované toalety a najnovšie aj zavedenú elektrinu.

Vedeli ste, že...?

100% vášho daru pomáha

100% vášho daru pomáha

sprievodca projektom
Legenda o Berkate Začalo to Adžamalom Berkat na Slovensku Hlavné ciele a zásady Afganistan Rohovková slepota Komu pomáhame Len jedno oko Ako sme pomohli Ako pomôcť
Novinky

Pomohli sme s rekonštrukciou internátu v Alešdi

JANA ČAVOJSKÁ  •  1. júl 2014
Pomohli sme s rekonštrukciou internátu v Alešdi
Rumunskí Slováci žijú väčšinou na hospodárskych usadlostiach vysoko v Bihorských horách. K domčekom mnohých z nich vedú len prašné cesty. K tej hlavnej, asfaltovej, to majú niektorí aj desať kilometrov.
Ale ani po tej autobusy nechodia. Pravidelná doprava do mestečka Alešď neexistuje. Stredoškolskí študenti by museli do školy stopovať. A to nejde. Ubytovanie v súkromí zas rodičia – poľnohospodári nemajú z čoho deťom zaplatiť.
Pomohli sme s rekonštrukciou internátu v Alešdi
Rímskokatolícky farár Peter Kubaľák preto v Alešdi zriadil aspoň provizórny internát v starej farskej budove. V troch miestnostiach, zariadených darovaným nábytkom, býva dvadsaťštyri dievčat a chlapcov. Takmer zadarmo, platia si len elektrinu, vodu a internet. V zime nosia z domu drevo na kúrenie. A hoci WC s kúpeľňou majú v prístavbe na záhrade a ak chcú teplú vodu, musia zakúriť pod bojlerov, hovoria, že sa im tam býva skvele.
Pomohli sme s rekonštrukciou internátu v Alešdi
Internát však súrne potreboval rekonštrukciu. Preto sme sumou 1 100 € podporili výmenu elektrických rozvodov, zateplenie a vymaľovanie vnútorných priestorov, aby to tam deti mali krajšie a príjemnejšie. V pláne je aj prerábka malej miestnosti, v ktorej sa teraz skladuje drevo, na kúpeľňu. Aby bola priamo v dome. Podarí sa to? A, samozrejme, aj zvýšenie kapacity internátu. Pretože aj ostatné deti z kopcov chcú ísť na strednú školu.
Pomohli sme s rekonštrukciou internátu v Alešdi