Berkat nám pomáha byť ľuďmi s otvoreným srdcom. Venujte nám pár minút, aby sme sa predstavili: sprievodca projektom
background

Pridajte sa k nám na Facebooku

HOME - BERKAT, občianske združenie
efektívna a adresná pomoc - Afganistan, Maroko, Slovensko
Chcem pomôcť

Číslo účtu BERKAT POMÁHA:

SK1783300000002000175774

Darovať teraz online - darujme.sk Výzva na portály ĽudiaĽuďom

Ako sme pomohli Berkatovce v Agouti

Výborná správa: škola v Khode má zavedenú elektrinu

Vďaka našej spoločnej dlhodobej podpore má „nejaká“ škola uprostred pohoria Atlas 4000 kilometrov ďaleko od minulého roka zrekonštruované toalety a najnovšie aj zavedenú elektrinu.

Vedeli ste, že...?

100% vášho daru pomáha

100% vášho daru pomáha

sprievodca projektom
Legenda o Berkate Začalo to Adžamalom Berkat na Slovensku Hlavné ciele a zásady Afganistan Rohovková slepota Komu pomáhame Len jedno oko Ako sme pomohli Ako pomôcť
Novinky

O Sárinej rodine a ceste do školy

IVANA RYBANSKÁ  •  18. november 2012

V októbri Janka, Jana a Ivana odleteli do Maroka. Nájsť medzi horami Agouti a zistiť, ako sa darí „berkatím“ sliepkam a ovciam a ako sa páči dievčatám v škole. Postupne budeme zverejňovať príbehy, na ktoré sme v tejto rozprávkovej krajine narazili. A toto je prvých pár slov.

Dajte si zelený čaj
Náš pobyt v Agouti sme strávili prevažne dvomi spôsobmi návštevami a chodením pešo, aby sme sa mohli dostať na návštevu. Do školy, ktorú navštevujú naše dievčatá sme v ich spoločnosti išli tri hodiny cez kaňon, v sandáloch sme všetci pohopkávali po skalách. Decká si z prehrávačov púšťali citáty z Koránu alebo vzdelávacie piesne o tom, že všetko, čo človek robí cez deň, má robiť v mene Boha.
Cesta do College
Cesta do College

Pán riaditeľ college, teda druhého stupňa základnej školy, kam chlapci a dievčatá chodia po ukončení 6-ročnej školy v Agouti, nás po úvodnom rozhovore v pracovni, kedy sme sa chceli viac dozvedieť o fungovaní školy, jej potrebách a tom, koľko detí ju navštevuje – a koľko by ju malo navštevovať. Neskôr nás pozval k sebe domov a veľmi hrdo prezentoval domáce video z toho, že išiel tým kaňonom peši, ktorým jeho žiaci chodia sami každý týždeň a výlet to pre nich tak úplne nie je. Bol hrdý na takéto dobrodružstvo a ešte viac na ten rozkývaný video záznam.
College
College

Samozrejme, pili sme zelený čaj. Silný a veľmi sladký zelený čaj s mätou je to hlavné, čím vás v marockej rodine pohostia. Berberi sú obzvlášť hrdí aj na spôsob jeho prípravy a nalievania. Ten pravý čaj má mať navrchu penu z okysličenia, nalieva sa naozaj zvysoka a pije sa z malých pohárikov.

Na návšteve
Takisto ako všade inde nás aj v rodine Sáry, nami podporovaného dievčaťa, pohostili čajom a popri tom sme sa rozprávali. Nielen tak bežne o počte zvierat a spôsobe obživy, ale aj o tom, aký význam vidia v o vzdelávaní ich dcéry.
Nalievanie tradičného berberského čaju
Nalievanie tradičného berberského čaju

V dome Sárinej rodiny je pomerne rušno, opravujú jednu časť domu a tak sme sa ocitli viac menej na stavbe. Sára sa chce stať učiteľkou – ako väčšina detí (neskôr objasníme prečo) – a má veľmi rada matematiku. V škole sa učia francúzštinu, islam, ale napríklad aj informatiku. Sárin brat Mohamed nás sprevádzal aj na spiatočnej ceste. Na rozdiel od iných detí z Agouti sa vôbec nehanbil. A celý čas rozprával, pýtal sa sa na život u nás a podobne.
Karima, Fatima, Sara a Naima - školáčky podporené Berkatom
Karima, Fatima, Sara a Naima - školáčky podporené Berkatom

Predtým, ako sa nám podarí zostrihať video, sa môžete započúvať do berberčiny kombinovanej s angličtinou v rozhovore v Sárinej rodine.Pozrite si aj: Fotky Janky Čavojskej z Maroka