Berkat nám pomáha byť ľuďmi s otvoreným srdcom. Venujte nám pár minút, aby sme sa predstavili: sprievodca projektom
background

Pridajte sa k nám na Facebooku

HOME - BERKAT, občianske združenie
efektívna a adresná pomoc - Afganistan, Maroko, Slovensko
Chcem pomôcť

Číslo účtu BERKAT POMÁHA:

SK1783300000002000175774

Darovať teraz online - darujme.sk Výzva na portály ĽudiaĽuďom

Ako sme pomohli Berkatovce v Agouti

Výborná správa: škola v Khode má zavedenú elektrinu

Vďaka našej spoločnej dlhodobej podpore má „nejaká“ škola uprostred pohoria Atlas 4000 kilometrov ďaleko od minulého roka zrekonštruované toalety a najnovšie aj zavedenú elektrinu.

Vedeli ste, že...?

100% vášho daru pomáha

100% vášho daru pomáha

sprievodca projektom
Legenda o Berkate Začalo to Adžamalom Berkat na Slovensku Hlavné ciele a zásady Afganistan Rohovková slepota Komu pomáhame Len jedno oko Ako sme pomohli Ako pomôcť
Novinky

Operácie, ktoré sa nepodarí zrealizovať

DOKTOR WAHID, KÁBUL  •  16. september 2014

Robíme všetko preto, aby sme pripravili pre vás vopred informácie o pacientoch čakajúcich na operácie očných rohoviek, ktoré podporujeme v rámci projektu Adžamal. Nie vždy sa ich však nakoniec podarí zrealizovať.
Dôvodom je realita fungovania v Afganistane. Nie je výnimkou, že pacienti cestujú do Kábulu peši zo vzdialených provincií. Predovšetkým však, vzhľadom na obdobie niekoľkých mesiacov medzi prvotným vyšetrením na klinike Nur a možnosťou realizovať operáciu, keď je rohovka dostupná, sa nám nepodarilo opätovne kontaktovať čakajúcich pacientov Jahadu, Robinu a Mohamada Aliho.
V prípade Rahima detailnejšie vyšetrenie ukázalo, že nie je možné kontrolovať vysoký krvný tlak, ktorý bráni transplantácii. Rohafze bolo transplantované jedno oko pred 8 rokmi, medzitým sa vydala a dnes sa bojí isť na ďalšiu operáciu.
Medzi čakajúcimi pacientami zostal teda dnes len Tamim a doktor Wahid hľadá ďalších vhodných pacientov.

Jahada

Jahada
Jahada pochádza z provincie Konar. Má 23 rokov a býva so svojimi rodičmi. Jahada má štyroch bratov a dve sestry. Je nezamestnaná a problémy s očami jej spôsobujú tažkosti s každodennými činnosťami a preto túži mať zdravý zrak.
Operáciu sa nepodarilo zrealizovať: neodpovedá, nepodarilo sa ju skontaktovať

Mohamad Ali

Mohamad Ali
Mohamad Ali sa pred štyrmi mesiacmi oženil. Býva v provincii Bamyan a má 24 rokov. Pracuje v cestovnej kancelárii, je však slepý na jedno oko. Bol by rád, aby sa mu obnovil zrak, aby mohol popri práci pokračovať aj vo svojom štúdiu.
Operáciu sa nepodarilo zrealizovať: neodpovedá, nepodarilo sa ho skontaktovať

Rahim

Rahim
Rahim má 40 rokov, je ženatý a pracuje vo svojom malom obchodíku. Stratil zrak pri výbuchu míny, keď slúžil v armáde. Pri rozhovore s doktorom Wahidom povedal, že to, že môže opäť vidieť pre neho znamená možnosť znovuzrodenia.
Operáciu sa nepodarilo zrealizovať: kvôli vysokému krvnému tlaku operácia nie je možná

Robina

Robina
Robina má 20 rokov a žije v Kábule. Je z ôsmych súrodencov, má dve sestry a piatich bratov. Jej otec je šofér a matka je nezamestnaná podobne ako Robina kvôli jej problémom s očami. Chcela by mať možnosť byť prínosom pre spoločnosť.
Operáciu sa nepodarilo zrealizovať: neodpovedá, nepodarilo sa ju skontaktovať

Rohafza

Rohafza
Rohadza má 21 rokov. V roku 2006 jej transplatovali prvé oko. Vydala sa a dnes má tri deti. Býva vo vzdialenej provincii Faryab a študuje na univerzite. Chcela by dokončiť štúdiá, stať sa učiteľkou a byť dobrou matkou.
Operáciu sa nepodarilo zrealizovať: bojí sa ísť na ďalšiu operáciu